Montaż wkładów kominowych

Mistrz kominiarski i montaż wkładów kominowych

Kominiarz, Mistrz kominiarski powinien zawsze działać w legalnym interesie swojego klienta i wykonywać swoje usługi z pełnym oddaniem. Powinien wykonywać swoje usługi z pełną odpowiedzialnością, zawsze mając na uwadze godność i reputację etyki zawodowej oraz odpowiedzialność wobec społeczeństwa. Obecnie, usługi takie jak montaż wkładów kominowych są bardzo popularne, ze względu na to, że elementy te są najczęściej stosowaną grupą przewodów spalinowych. Kominiarzom w codziennej praktyce pomaga wiedza zdobyta na szkoleniach, gdzie uczą się np. jak wygląda budowa kominów klinkierowych. Niezbędne jest także odwoływanie się do własnych doświadczeń. Specjaliści muszą dokładnie wiedzieć, jakie powinny być warunki doboru, eksploatacji oraz stosowania rozwiązań takich, jak wkłady kominowe. Dzięki temu będą mogli wykonywać usługi kominiarskie w bardzo skuteczny sposób.

Kominy starszej generacji

Kominy starsze były murowane z różnego rodzaju cegły, gdyż było trudno  pozyskać materiał i nie zastanawiano się nad jego przeznaczeniem. W dużym stopniu jest to zależne od jakości cegieł oraz sposobu użytkowania urządzeń grzewczych, podłączenia, wymagają remontu, renowacji. Dlatego czego montaż wkładów kominkowych polega na podjęciu decyzji, czy wybrać wkład żaroodporny czy kwasoodporny, a także jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w danym budynku.

Dawniej powiedzenie “złap się za guzik na widok kominiarza, to będziesz miał szczęście” obrazowała radość tych gospodarstw, którym jako pierwszym udało ​się ściągnąć kominiarza do swojego domostwa, pragniemy te wartości i znaczenie przywrócić. Zaufanie oraz bezpieczeństwo jest w końcu najważniejsze.

Jeśli chcemy zainstalować kominek w starym domu, zwróćmy uwagę na to, w jakim stanie są nasze kominy. Częstą przypadłością starych kominów jest nieszczelność, będąca efektem wykruszania się zaprawy spomiędzy cegieł. Nie musi oznaczać to, że komin taki trzeba burzyć. Przewody dymowe, spalinowe (gaz, olej opałowy) można uszczelnić przez zastosowanie specjalnego wkładu ze stali kwasoodpornej lub żaroodpornej, a dodatkowo należy ocieplić wełną, by uniknąć zmiany (skoku) temperatur w kominie. Dzięki temu od podstaw budowa kominów systemowych nie będzie konieczna.

Dopasowanie wkładów kominowych

Wkłady kominowe powinny mieć przekroje dopasowane do obciążenia cieplnego urządzeń grzewczych np. kotłów i zastosowaniem rodzaju paliwa zgodnie z Polskimi Normami. Montaż rur następuje najczęściej z góry, z poziomu dachu. Do rury prostej zaczepiamy linę i wkładamy ją do kanału kominowego, a ostatni element rury dopasowujemy tak, żeby znajdował się min. 5 cm powyżej poziomu czapki kominowej.

Dwa rodzaje wkładów kominowych: kwasoodporne i żaroodporne

Wkłady kominowe, które montuje się w kominach mają nieustanny kontakt ze spalinami, dlatego muszą być wykonane z trwałych, bardzo odpornych materiałów. Powinna je cechować wytrzymałość na wysokie temperatury. Te wszystkie cechy uzyskasz decydując się na montaż wkładów żaroodpornych, które są w stanie znieść spaliny z pieca opalanego olejem opałowym lub gazowym. Wkłady tego typu chronią środowisko naturalne, jak i przyczyniają się do oszczędzania energii. Dzięki nim, dochodzi do obniżenia temperatury spalania, przez co nie powstają niebezpieczne kwasy..

Jeżeli chodzi o montaż wkładów kwasoodpornych, to sprawdzają się one w domach ogrzewanych paliwami stałymi, czyli na przykład drzewem. Świetnie radzą sobie przy wysokich temperaturach, jakie powstają przy spalaniu węgla. Wkłady zostały wykonane z takich materiałów, których nie są w stanie zniszczyć żadne spaliny.

Wkłady kominowe – na co należy zwracać uwagę

Ważne jest także zapoznanie się z samą technologią wkładów kominowych, z tym, jak powstają. Dzięki temu uda się wybrać odpowiedni model. Trzeba pamiętać, że wkłady kominowe kupuje się na wiele lat, dlatego jest to bardzo poważna inwestycja. Wszystko należy bardzo dobrze przemyśleć.

  • przewód łączący kocioł z kominem (czopuch) powinien zachować 5% spadku w kierunku kotła.
  • długość czopucha nie może przekraczać 1/4 wysokości efektywnej komina oraz nie może być większa od 7 m. Ewentualne odstępstwo od tego powinno być poparte odpowiednimi obliczeniami.
  • W wypadku pionowego wylotu spalin z kotła długość pionowego odcinka czopucha powinna wynosić min. 0,22 m
  • i parę inny ważnych czynności
montaż wkładów kominowych Białystokmontaż wkładów kominowych Białystokmontaż wkładów kominowychmontaż wkładów kominowych Białystokmontaż wkładów kominowych Białystok

Funkcje wkładów kominowych

Dla prawidłowego funkcjonowania każdego wkładu kominowego znaczenie ma jego poprawny montaż. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby montaż wkładów kominowych przebiegł w profesjonalny, zgodny z zasadami sposób. Będzie to miało wpływ na dalsze korzystanie z systemu, a także na dostęp do funkcji, których każdy wkład kominowy ma naprawdę dużo.

Przede wszystkim, prawidłowy montaż wkładów kominowych zapewni szczelność w warunkach pracy kotła, a także pełną ochronę przed zamakaniem. Skropliny będą w skuteczny sposób odprowadzane na zewnątrz komina. Ponadto, kominy będą odznaczały się wysoką odpornością ogniową oraz brakiem odkształceń termicznych i mechanicznych. Układem kominowym można będzie sterować we właściwy sposób, jeżeli tylko montaż rur kominowych przebiegnie we właściwy sposób. Nie będzie problemów z czyszczeniem i regularnymi przeglądami. Wszystkie usługi, jakie świadczy kominiarz będzie można przeprowadzić w bardzo skuteczny sposób, co przyczyni się do bardzo sprawnej pracy systemu grzewczego.

Dobrze skonstruowany system i właściwie dobrane rury kominowe zapewnią skuteczne działanie systemu grzewczego.

Lepiej zapobiegać niż usuwać szkody

Pamiętaj, aby stworzyć takie warunki pracy dla kotła, aby wykraplała się w nim jak najmniejsza ilość skroplin. Punkt rosy powinien więc tworzyć się jak najwyżej wylotu z komina. Najlepiej, gdy znajduje się po za nim. Wystarczy, że średnica oraz wysokość komina będą odpowiednie, a uda się osiągnąć bardzo dobre rezultaty. W takich warunkach naprawa kominów będzie rzadkością.

Jako instalatorzy pamiętamy także o izolowaniu odcinków wkładów kominowych przechodzących przez nieogrzewane pomieszczenia, czyli strych, poddasze czy piwnicę. Jest to podstawa, aby montaż wkładów można było uznać za udany. Największe znaczenie ma to w odcinkach występujących poza dachem. Tam należy stosować wkłady kominowe o jak najniższej bezwładności cieplnej (wykonane z cienkościennych blach kwasoodpornych). Cały system będzie wtedy działał sprawnie, czyli tak, jak powinien, a kominy z klinkieru nie zawiodą użytkownika podczas eksploatacji.

Dlatego przed wykonaniem samodzielnego montażu wkładu kominowego proszę się poradzić fachowca, a najlepiej mu to zlecić. Zarówno naprawa kominów klinkierowych, jak i ogólna budowa kominów powinna zostać wykonana przez profesjonalistę. To zapewni sprawne działanie całego ogrzewania w każdym domu.